بیماریها, تندرستی

آخرین تحقیقات روی داروها و روشهای درمانی برای کرونا ویروس جدید

آخرین تحقیقات در مورد روش درمان و داروی کرونا

روش های درمانی کرونا

صدها کروناویروس وجود دارد که در حیواناتی مانند خوک، شتر، خفاش و گربه هستند. اما فقط 7 گونه از آنها شناسایی شده‌اندکه باعث بیماری در انسانها می‌شوند. 4 نوع از این ویروسها بنامهای 229E، OC43، NL63 و HKU1 خفیف هستند. اما 3 نوع دیگر بنامهای سارس (SARS)، مرس (MERS) و کروناویروس جدید (COVID-19) می‌توانند بسیار خطرناک و مرگبار باشند. سارس اولین بار در چین در سال 2002 شیوع پیدا کرد و در سال 2004 کاملا ناپدید شد.

مرس در سال 2012 در خاورمیانه از شتر به انسان منتقل شد و اخیرا COVID-19 که در دسامبر 2019 از شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد و همچنان در حال گسترش است. COVID-19 از ویروس SARS-CoV-2 ناشی می‌شود. lرس در سال 2012 در خاورمیانه از شتر به انسان منتقل شد و اخیرا COVID-19 که در دسامبر 2019 از شهر ووهان چین شیوع پیدا کرد و همچنان در حال گسترش است. COVID-19 از ویروس SARS-CoV-2 ناشی می‌شود.

خوشبختانه تحقیقاتی که قبلا بر روی سارس و مرس انجام شده باعث توسعه سریع روشهای درمانی شده است.

واکسن mRNA برای انواع بیماریها

یکی از روشهای نوین درمانی فن‌آوری واکسن mRNA است. نام واکسن mRNA-1273 است که روز دوشنبه 16 مارس 2020  (26 اسفند 1398) بر روی داوطلبان (45 مرد و زن در رده سنی 18 تا 55 سال) کارآزمایی بالینی شد. بازه زمانی تست 6 هفته است و نتایج آن به زودی منتشر خواهد شد. البته داوطلبان تا 1 سال تحت نظر خواهند بود. این فن‌آوری توسط شرکت مدرنا (Moderna) با کمک انستیتوی ملی آلرژی و بیماریهای عفونی آمریکا (NIAID) در حال تحقیق و توسعه است.

این واکسن بر خلاف سایر واکسنها میکروب ضعیف شده بیماری را به بدن شخص سالم تزریق نمیکند بنابراین برای داوطلبان تست این واکسن خطرناک نیست. این واکسن قبلا بر روی حیوانات تست شده و نتایج خوبی به همراه داشته است.

واکسنهای از نوع mRNA نه تنها برای بیماری کرونا ویروس جدید بلکه برای انواع دیگر بیماریهای خانواده کرونا و انواع سرطانها و … از سال 2014 در حال بررسی و توسعه است.

مکانیسم عملکرد واکسن mRNA

mRNA پلتفرمی است که مانند یک سیستم هوشمند دستورالعملهایی را که در DNA ذخیره شده برای ساختن پروتئین مورد نیاز به سلولهای زنده بدن انتقال می‌دهد. بنابراین هدف داروهای mRNA آموزش به سلولهای بدن است که بتوانند پروتئینهای مورد نیاز برای پیشگیری، درمان و مراقبت در برابر بیماری را بسازند. تصویر زیر این فرآیند را نشان می‌دهد.

فرآیند مکانیسم عملکرد واکسن mRNA

خواص ذاتی mRNA می‌تواند اساس ساخت کلاس جدیدی از داروها باشد. همه سلولهای بدن از mRNA در فرآیند طبیعی ساخت انواع پروتئینها در هر جایی از بدن و به هر میزان و حتی به صورت ترکیبی استفاده می‌کنند. mRNA ساختار مولکولی ساده‌ای دارد که با تغییر کدینگ و توالی آن می توان دستور ساخت هر نوع پروتئین مورد نیاز بدن را به سلولهای بدن داد. پروتئینها نقش حیاتی در پیشگیری، درمان و مراقبت از بدن در برابر بیماریها را دارند. اما به هرحال در صورت موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌های مرحله اول، تست‌های بیشتری برای تأیید نهایی واکسن لازم است. زمان ورود به بازار این واکسن ممکن است از چند ماه تا یک سال و بیشتر طول بکشد.

رمدسیویر داروی ضد ویروس کرونا

همچنین تحقیقات روی برخی داروها مانند داروی ضد ویروس رِمدِسیویر (Remdesivir) توسط شرکت گیلید (Gilead) که نتایج خوبی بر روی مدلهای حیوانی نشان داده در حال انجام است. این دارو از تکثیر کرونا ویروس در بدن جلوگیری می‌کند و برای ویروسهای کشنده دیگر مانند سارس و مرس بر روی حیوانات نتایج خیلی خوبی نشان داده است. از آنجایی که فرآیند کار کرونا ویروس‌ها بر مبنای تکثیر است و اگر دارو برای یک بیماری موثر باشد احتمال دارد برای سایر ویروس‌های این خانواده نیز موثر باشد.   

سایر داروهای ضد ویروس کرونا

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

داروهای دیگری نیز مانند Kaletra با نام تجاری Lopinavir (داروی ضد ایدز) به همراه Ritonavir تحت بررسی هستند.

روشهای بسیار دیگری از جمله بررسی واکسنهای سارس بر روی کرونا ویروس جدید نیز در حال بررسی هستند.  

همینطور دو روش دیگر با استفاده از درمان بر پایه آنتی بادیها که مانع ورود ویروس به سلول بدن می‌شود.

  • فاز 1 کارآزمایی بالینی SAB-301 که توسعه روش درمانی مرس با استفاده از آنتی بادی گرفته شده از گاو است که نتایج خوبی داشته است.
  • روش دیگر در فاز 1 کارآزمایی بالینی دو آنتی بادی ترکیبی بنامهای REGN3048 و REGN3051 که نشان داده برای انسان ایمن و مناسب است.

طب سنتی و درمان کرونا ویروس جدید

به هر حال تحقیقات زیادی در دنیا در حال بررسی و مطالعه است تا بتوان روش درمانی برای مقابله با این ویروس خطرناک را یافت. علاوه بر روشهای پزشکی مدرن برخی تحقیقات در حوزه طب سنتی (Traditional Medicine) نیز درجریان است و بسیاری از افراد که درچین تحت درمان قرار گرفتند با ترکیب طب مدرن و سنتی خیلی زودتر بهبود یافتند.

با مصرف برخی گیاهان می‌توان سیستم ایمنی بدن را تقویت نمود و در برابر بیماریها به صورت طبیعی واکسینه شد و حتی فرآیند بهبود بیماری را سرعت بخشید. گیاهانی که در طب سنتی برای بهبود و تقویت سیستم ایمنی بدن و یا خاصیت ضد ویروسی دارند عبارتند از: ریشه شیرین بیان، زردچوبه، گون، دارچین، زنجبیل و … هستند.

منابع: Moderna ، NIAID ، Gilead

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *