همه چیز از همه جا

انواع محصولات کشاورزی

 

انواع محصولات کشاورزی

انواع محصولات کشاورزی از نظر نحوه کاشت را می توان به چهار دسته “طبیعی، ارگانیک، سالم و تراریخته” دسته بندی کرد. 

محصولات طبیعی (Natural)

محصولات طبیعی محصولات با طعم و کیفیت خوب و عاری از بقایای مواد شیمیایی مصنوعی هستند که در مناطق اقلیمی دارای شرایط خاص تولید می شوند. محصولات کشاورزی که به این شکل تولید می شوند کاملا سالم هستند. در تولید این محصولات به دلیل ویژگی های اقلیمی، شرایط خاص اکولوژی، دیم، مرتع، جنگل، عدم دسترسی به مواد شیمیایی به صورت معمول از هیچ گونه مواد شیمیایی در طول سال های مدید استفاده نشده است.

به عبارت دیگر این محصولات حاصل تولید و رشد در مناطق وحشی، طبیعی و دست ‌نخورده می باشند و انسان در روند تولید آن هیچ گونه دخالتی ندارد و صرفا جمع آوری آن را عهده دار می‌باشد.

محصولات ارگانیک (Organic)

فرایند تولید، فرآوری، بسته بندی، نگهداری، حمل و نقل، شرایط کاری، شرایط اجتماعی، عرضه و برچسب گزاری این محصولات، تحت کنترل و پایش یک نظام گواهی و استاندارد معتبر بین المللی، منطقه ای و یا ملی ارگانیک است و کلیه شاخص های محیط زیستی، بهداشتی، اجتماعی و ایمنی رعایت شده است.

این محصولات دارای کیفیت، طعم طبیعی، ارزش غذایی بالاتر (حاوی میزان بیشتری از ویتامینها، املاح معدنی، آنتی اکسیدانها، … ) فاقد هرگونه مواد شیمیایی مصنوعی و سمی، آفت کش ها، عناصر، فلزات سنگین، مواد مضر و افزودنی های شیمیایی غذاییو طبعا سالمتر و خوشمزه تر می باشند.

محصولات سالم (GMP&GAP)

محصولات سالم به دو شاخه “محصولات با عملیات خوب کشاورزی (Good AgriculturalPractices) و محصولات گواهی شده (Good Manufaturing Practice) ” تقسیم بندی می گردند.

محصول GAP به معنی عملیات خوب کشاورزی می باشد و مجموعه عملیات اصولی و فنی است که در تولید محصولات کشاورزی در مراحل کاشت، داشت، برداشت، جداسازی، بسته بندی، نگهداری و حمل و نقل محصول رعایت می‌گردد و دارای حد مجاز آلاینده ها و باقیمانده سموم، فلزات سنگین و … بوده و توسط یک نهاد “بازرسی-گواهی کننده” تایید و گواهی می شوند.

محصول GMP نیز محصولی است که تولید آن‌ براساس عدم استفاده و یا مصرف در حد مجاز از مواد شیمیایی صورت می‌گیرد. آنالیز و کنترل در موارد مدنظر (به طور مثال عدم وجود نیترات، نیتریت،سرب، آنتی بیوتیک و …) مطابق با استانداردها و آیین‌نامه‌های مربوطه صورت می گیرد. فرآیند بازرسی برای این محصولات به صورت موردی بوده و در آن رابطه گواهی صادر می‌شود. به طور کلی این نوع محصولات در بازار تحت عنوان محصولات سالم عرضه می شوند. در ایران سیب سلامت نشان این نوع محصول می باشد.

محصولات تراریخته (GMO)

تراریخته به اختصار انگلیسی (Genetically Modified Organism) موجودات دستکاری شده ژنتیکی هستند. تراریخته محصولاتی هستند که با وارد کردن نوعی ژن خاص به گیاه، ویژگی‌های خاصی مانند مقاومت در برابر شوری یا کم آبی و در برابر آفت‌ها پیدا می‌کند.

البته محصولات کشاورزی از قدیم‌الایام اصلاح نژادی می‌شدند مانند قلمه زدن اما از سال ۱۹۷۰ که فناوری دستکاری ژنی به دست انسان رسید، این فن‌آوری با عنوان “به نژادی” وارد عرصه کشاورزی شد؛ درحالی‌که اصلاح ‌نژاد در کشاورزی سنتی معمولا با دورگ گیری انجام می‌شد.

متخصصین کشاورزی معتقدند که روش‌های قدیمی بسیار بهتر از روش‌های ژنتیکی است زیرا هیچ مخالفتی با روند طبیعی گیاهان و محصولات کشاورزی ندارد و مطابق‌‌‌ همان سیر طبیعی تکاملی گیاهان و میوه‌ها تولید می‌شود.

محصولات کشاورزی ایرانی

آریاتیس سعی می کند محصولات کشاورزی کاملا طبیعی و ارگانیک را از مناطق کشور شناسایی و در دسترس عموم مصرف کنندگان گرامی قرار دهد. ما محصولات کشاورزی را از روستاییان عزیز تهیه و در صورت نیاز بسته بندی مجدد می کنیم. قصد ما حذف واسطه ها و رساندن محصول کاملا سالم از تولید به مصرف و با قیمت مناسب است. همچنین با حذف واسطه ها ارزش افزوده برای روستاییان عزیز نیز فراهم خواهد شد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *