همه چیز از همه جا

عطرهای طبیعی

natural perfume

 

عطر چیست؟

عطر ماده‌‌ای خوشبو است که برای خوشبوسازی بدن، محیط و یا برخی محصولات استفاده می‌شود. عطر از مواد صنعتی یا طبیعی ساخته می‌شود. مواد اولیه عطر از طریق استخراج از منابع گیاهی، حیوانی یا مواد مصنوعی تهیه می‌گردند. بنابراین در کلی ترین حالت عطرها را می توان به عطرهای طبیعی و عطرهای مصنوعی تقسیم بندی نمود. عطرهای طبیعی بسیار گرانتر از عطرهای مصنوعی هستند.

مواد معطر گیاهی

از دیر باز گلها و گیاهان به عنوان منابع اسانس و ترکیبات معطر استفاده می‌شوند. یک گیاه بیش از یک ماده معطر می‌تواند داشته باشد و از بخشهای مختلف آن می توان برای تولید اسانس و مواد معطر مختلف استفاده نمود.

پوست (مانند دارچین، لیمو، پرتقال و …)، گل و شکوفه (مانند رز، یاس، مریم و …)، میوه ها (مانند توت فرنگی، سیب و …)، برگ و جوانه (مانند اسطوخودوس، نعنا و …)، ریشه و پیاز (مانند زنبق و …)، بذر (مانند گشنیز، زیره، هل و …) و چوب درختان (صندل، رزوود، توس و …) و صمغ (مانند باریجه، کندر و …) از بخشهای گیاهان هستند که برای تولید اسانس و روغنهای معطر بعنوان مواد اولیه عطر به کار برده می شوند.

گلسنگ و جلبکهای دریایی نیز از دیگر منابع طبیعی تولید روغن و اسانس عطرها هستند.

 

خرید آنلاین گلاب در فروشگاه آریاتیس

 

مواد معطر جانوری

از برخی از جانوران نیز مواد معطر استخراج می شوند. سیویت آفریقایی (کیسه معطر سیویت)، سنگ آفریقایی (فضولات سنگ شده خرگوش کوهی)، مشک آهو (کیسه مشک آهو)، کاستوریوم (از بدن سگ آبی) عنبر سائل (از بدن نهنگ عنبر) و شانه عسل (از کندوی زنبور عسل) از جمله این منابع هستند.

منابع مصنوعی

بیشتر عطرهای موجود از مواد معطر مصنوعی ساخته می شوند. در فرایندهای مصنوعی رایحه‌هایی به وجود می‌آیند که حتی در طبیعت یافت نمی‌شوند. مثلا بوی ارکیده (اسید سالیسیلیک) معمولاً به‌طور مستقیم از خود گیاه گرفته نمی‌شود بلکه به‌طور مصنوعی مطابق بوی ارکیده‌های مختلف ساخته می شود.

تاریخچه عطر سازی

هنر عطرسازی در زمان باستان از میان رودان (بین النهرین) و مصر شروع شده و در ایران و روم باستان توسعه پیدا کرد. در حفریات سیلک کاشان غیر از ظروف سفالین، تنگ‌های کوچک مرمری که مخصوص نگهداری عطر بوده نیز پیدا شده که مربوط به اواخر هزاره چهارم پیش از میلاد می باشد.

دانشمند ایرانی ابن سینا فرایند عصاره‌گیری از گل‌ها با استفاده از روش تقطیر را که امروزه به‌طور معمول استفاده می‌گردد معرفی کرد. اولین تجربه او با گل رز بوده ‌است. از زمان این کشف، عطر از مخلوطی از روغن‌ها، گیاهان یا گلبرگ‌های خرد شده که یک ترکیب قوی معطر را به وجود می‌آورند به دست می‌آید. از این میان گلاب بلافاصله میان مردم محبوب شد.

عطرسازی مدرن از اواخر قرن نوزدهم میلادی که تولید مصنوعی مواد معطری همچون وانیلین و کومارین بطور تجاری ممکن شد، شروع گردید.

روش استفاده و نگهداری از عطرها

عطرها بر روی نقاطی از بدن که نبض دارند پاشیده می‌شوند. نقاطی همچون پشت گوش‌ها، پشت گردن، سمت داخلی مچ، آرنج و زانوها از آن جمله‌اند تا گرمای این نقاط عطر را گرم کرده و رایحه آن را به‌طور مداوم پخش کند. البته برای عطرهای مصنوعی استفاده از عطر روی پوست پیشنهاد نمی‌گردد. عطرها را به دور از گرما و نور خورشید در محل خنک نگهداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *